Elindult a fogvatartottak visszailleszkedését segítő projekt

Az EFOP_Plusz-3.1.1-24-2024-00001 azonosító számú, „Társadalmi kohéziót erősítő komplex bűnmegelőzési és reintegrációs program” célja a fogvatartottak, szabadultak és hozzátartozóik részére komplex szolgáltatáscsomag biztosítása a sikeres munkaerőpiaci és társadalmi reintegrációjuk érdekében.

A projekt keretében a társadalmi visszatérésre történő felkészülés a börtönben megkezdődik. A fogvatartottak személyre szabott segítséget kapnak, hogy tudatosan fejlesszék magukat, javítsák munkaerőpiaci lehetőségeiket, és stabil emberi kapcsolatokat ápoljanak, megalapozva ezzel szabadulás utáni boldogulásukat. Mindez hozzájárul a bűnismétlési kockázat és a társadalmi kirekesztődés mértékének csökkentéséhez. A büntetés-végrehajtás reintegrációs alaptevékenységére épülő szolgáltatáscsomag a szabadulás utáni sikeres elhelyezkedést munkatapasztalatszerzés biztosításával, egyéni és csoportos felkészítésekkel, kompetenciafejlesztéssel, szakképzéssel is támogatja, míg a helyi közösség számára nyújtott jóvátételi programokon keresztül pedig a fogvatartottak felelősségvállalása és a közösségi értékek iránti elköteleződése is erősödik. A jóvátétel azonban nem érhet célba, ha nincs rá fogadókészség, ezért a projekt munkatársai minden büntetés-végrehajtási intézetben várják a jóvátételi programokhoz fogadó szervezetként kapcsolódni kívánó intézmények jelentkezését.

Szabadulás után egy évig utánkövetés keretében kapnak támogatást az ügyfelek. A fogvatartottak kapcsolattartói számára nyújtott szolgáltatások célja a visszafogadásra történő felkészítés, valamint a társadalmi és munkaerőpiaci helyzetük javítása által a szabadultak visszailleszkedésének támogatása. A projekt a szabadultakat, a reintegrációs őrizeteseket, társadalmi kötődés programban részt vevő fogvatartottakat, illetve a fogvatartottak hozzátartozóit segítő háttérintézményeket is működtet.

A projektben legkevesebb 4000 fogvatartott vehet részt, közülük legalább 750 fő számára nyílik lehetőség arra, hogy piacképes szakmát szerezzen. A projekt további vállalása, hogy legalább 300 hozzátartozónak is biztosítson humánszolgáltatást, míg a közösségi foglalkoztatók szolgáltatásaiban legalább 600 fő részesül majd. A program nem előzmény nélküli: Tett-program néven immár 15 éve zajlanak a fogvatartottak társadalmi és munkaerőpiaci visszailleszkedését támogató projektek a magyar börtönökben.

A projekt konzorciumi partnerségben, a Belügyminisztérium és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága együttműködésével valósul meg, melynek részleteiről és az előzményeiről bővebb információt a https://www.bv.gov.hu/hu/projektek-fejlesztesek oldalon olvashatnak.

A fogvatartottak társadalmi és munkaerőpiaci beilleszkedését segítő, valamint a hozzátartozóikat támogató projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében és a büntetés-végrehajtási szervezet reintegrációs tevékenységeivel szorosan együttműködve, azt kiegészítve valósul meg.